RPH


Bahasa Melayu | English


Pendidikan Islam tahun 1


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran            :Pendidikan Islam.
Kelas                           :1 Cemerlang
Masa                           :1i:15-11:45 Pagi.
Tarikh                          :29.10.2012.
Bilangan Murid            :25 Orang.

Standard Kadungan    :5.1.1 Adab sebelum makan dan minum
Standard Pembelajaran:5.1.1 Menyatakan adab sebelum makan dan minum

Objektif Pembelajaran:Pada Akhir Pengajaran Dan Pembelajaran:
         1)Murid dapat menyebut adab sebelum makan dan minum.
        2)Murid dapat menghafal doa sebelum makan dan minum dengan betul dan fasih.

Elimen Merentas Kokurikulum(EMK)-Elimen Nilai Tambah(ENT):

Keusahaan                  :Bekerjasama,
Peranan Nilai              :Bekerjasama,berani,sabar,tepati masa
Penyerapan Ilmu        :Akhlak Islamiah/Ibadah.
Gabung Jalin               :Matametik dan Pendidikan Kesihatan serta Moral
Bahan Bantu Belajar   :Carta,Buku Teks,kad ayat,laptop dan eviden (lembaran kerja)






Langkah /Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran

Catatan


Pendahuluan
2 (Minit)

Doa memulakan pelajaran


1.Murid membaca doa secara beramai-ramai

Nilai:
Khusyuk



Set Induksi

3 (Minit)



Fasa Persediaan

1.9  Pemerhatian

1.    Guru menunjuk kotak,murid diminta meneka apa yang ada di dalam kotak

2 . Murid diminta mengambil kad  tajuk pelajaran yang ada di dalam kotak dan menunjukkan kepada rakan-rakan

2.    Murid membaca kad yang  ditunjukkan dan membaca secara kelas.

        4  .Murid diminta menampal kad di  papan tulis.

       5. Guru bersoaljawab dengan murid-murid berkaitan dengan kad tersebut.

 1.10 Analisis

Guru mengaitkan kad perkataan tersebut dengan tajuk pelajaran hari ini.(Adap Sebaelum Makan)



Keusahawanan:




Nilai:

Berani





BBM:

Kad
perkataan





Langkah/Masa


Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Langkah 1

8 (minit)














Adap Sebelum makan.















Fasa Imaginasi

1.10       Pencanaan idea

1.Murid diminta memerhatikan gambar

2.Menyebut adab-adab sebelum makan
    Secara individu .

3.Murid diminta datang kehadapan mengambil kad perkataan dan melekatkan di papan tulis mengikut kumpulan.

4.Murid diminta membaca secara  kelas,kumpulan dan individu

5.Penerangan daripada guru.



NILAI:
Berani

Memberi perhatian


KBKK:

Membanding dan membeza

BBM:
Buku Teks

Kad perkataan

Langkah 2

8 (minit)

Doa Sebelum
makan

Fasa Perkembangan

1.13 Penambahbaikan

1.Mendengar bacaan doa dari laptop dan berpandukan carta doa.

2.Membaca doa mengikut bacaan guru.

3.Murid membaca doa secara kelas,kumpulan dan individu

4.Murid diminta menyusun kad kalimah doa secara kumpulan.

5.Latih tubi membaca doa sebelum makan.

1.11       Sentensis

Tasmik bacaan doa

NILAI:

Khusyuk


TMK:

Laptop



BBM:

Carta

Kad Kalimah




Langkah/masa


Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Langkah 3

8 (minit)

Eviden

( Lembaran

Kerja)

Fasa Tindakkan

1.15 Perlaksanaan

1.Guru mengedarkan lembaran kerja dan memberi arahan.

2.Murid diminta mendengar arahan guru.

3.Mewarnakan gambar yang menunjukkan perlakuaan atau adap ketika makan.

4.Guru memberi bimbingan kepada murid

5.Guru menilai hasil kerja murid.

6.Murid yang cepat menyiapkan  lembaran kerja diberi latihan pengayaan dan menyiapkan di rumah.




Keusahawanan:

Bekerjasama


NILAI:

Tekun
Tepati Masa


BBM:


Eviden

(Lembaran kerja.)


Penutup

3 (minit)

Doa sebelum makan

Kognitif

1.Guru besoaljawab  dengan murid tentang isi pelajaran hari ini.

2.Murid diminta membaca doa secara kelas,kumpulan dan individu.




2 comments: